Wykończenie mieszkania

Ile czasu zaplanować na wykończenie mieszkania? Jak skrócić ten okres?

Nie ulega wątpliwości, że wykańczanie mieszkań to proces kosztowny i, niestety, długotrwały. Bardzo wiele osób, które kiedyś samodzielnie remontowały lub wykańczały nowo zakupione mieszkanie, spotkało się z sytuacją, gdy prace przedłużały się bez końca. By uniknąć niepotrzebnych przedłużeń i dodatkowych kosztów, warto wcześniej nastawić się na konkretny czas wykonania i ustalić harmonogram. Dobrą opcją jest także zlecenie wykończenia mieszkania firmie projektowej – w tym wypadku z góry będziemy wiedzieli, za ile czasu będziemy mogli zamieszkań w gotowym domu.

Ile czasu zajmuje samodzielne wykończenie mieszkania?

Wszystko oczywiście zależy od tego, jak duże mamy mieszkanie i jak skomplikowaną aranżację wybraliśmy. Trzeba też liczyć się z tym, że całkowity czas wykończenia zależy również o tego, czy robimy to samodzielnie, czy wybrane przez nas ekipy remontowe są terminowe i fachowe, lub czy zajmie się tym wyspecjalizowana w wykończaniu mieszkań firma. Czas bez wątpienia się liczy, zwłaszcza jeśli wykańczamy dopiero co kupione mieszkanie i przez cały ten czas musimy ponosić koszty związane z zapewnieniem sobie zastępczego lokum.

Przyjmuje się, że samodzielna aranżacja całego mieszkania i zajmują około 6 miesięcy, czasami nawet więcej. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim tym, że mamy ograniczony czas na remont – zwykle wykonujemy je w dni wolne lub po pracy. Dodatkowo dochodzi do tego czas zakupu materiałów, czas oczekiwania na skompletowanie zamówienia i jego transport. Całkowity czas na wykończenie mieszkania skróci się, jeśli do prac najmiemy specjalistów, gdyż będą oni pracować niezależnie od naszego czasu wolnego. Nie jest to jednak pewnik, bo często trzeba liczyć na idealne zgranie się poszczególnych ekip (hydraulików, elektryków, tynkarzy) i ich dostępność niemalże od ręki. Należy pamiętać, że zwykle bywa też tak, że jedna ekipa nie może zacząć prac, zanim poprzednia nie skończy, a rzadkie jest także to, że będą oni pracować wymiennie lub w tym samym czasie.

Wykończenie mieszkania pod klucz jest znacznie szybsze

Zlecając całość niezbędnych prac jednemu wykonawcy, możemy zaoszczędzić nawet połowę tego czasu. Zajmująca się kompleksowym wykańczaniem mieszkań firma www.DecoNova.pl deklaruje, że jeśli odpowiednio wcześniej zadbamy o wykonanie projektu dla naszego mieszkania i umówienie pracowników technicznych, czas remontu całego mieszkania wynosi zazwyczaj od 10 do 12 tygodni. Jest to najkrótszy możliwy czas i pozostawia lokal gotowy do wprowadzenia się (nawet wysprzątany!). Taki wykonawca ma ekipę, która może podjąć się prac od razu, a także – dzięki porozumieniom z większością producentów – zapewnić potrzebne materiały wykończeniowe w bardzo krótkim czasie.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobre firmy projektowe mogą mieć zajęte terminy nawet na kilka miesięcy, dlatego warto umówić się wcześniej, by ustalić wszystkie szczegóły i dogadać się co do pożądanego efektu.