Wstęp – o żółwiach

Żółwie zawsze wzbudzały wielkie zainteresowanie dzięki swej oryginalnej, jedynej wśród kręgowców budowie oraz powszechnie znanej długowieczności. Czy nie jest bowiem niezwykłe zwierzę, które jest w stanie przeżyć swojego właściciela, głodować miesiącami bez szkody dla zdrowia, a jako gatunek w niezmienionej postaci pamięta czasy wielkich dinozaurów?

Rosnąca w ostatnich latach liczba miłośników herpetologii (nauki o gadach) oraz terrarystów zajmujących się hodowlą żółwi — w Polsce cenionych i egzotycznych zwierząt — sprawiła, iż postanowiliśmy podzielić się wynikami naszych doświadczeń ze wszystkimi, którzy już opiekują się żółwiami i pragną rozszerzyć swoje wiadomości oraz zachęcić tych, którzy takiej hodowli jeszcze nie spróbowali. Strona z założenia nie traktuje zbyt obszernie o anatomii i fizjologii żółwi, zawiera jedynie ich ogólną charakterystykę oraz bogaty zbiór praktycznych wiadomości i wskazówek z zakresu hodowli. Autorzy opierali się nie tylko na dostępnej literaturze, ale także na rezultatach kilkuletniej obserwacji zachowania się tych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Oddając do rąk Czytelników nasze opracowanie, żywimy nadzieję, że przyczyni się ono do lepszego poznania tych często ostatnio hodowanych gadów, pomoże w pogłębieniu wiedzy fachowej hodowców i choćby w niewielkim stopniu skłoni do obdarzenia miłością żółwi — tego małego wycinka otaczającego nas świata zwierząt. Życzymy wszystkim, którzy odwiedzą naszą stronę, dużo sukcesów i radości w ich przygodzie z żółwiami — greckimi, iberyjskimi czy kaspijskimi. O nich bowiem będziemy opowiadać.